„Jesteś tym, co jesz.”- Hipokrates.
Każdy na pewno słyszał to powiedzenie Ale tak naprawdę niewielu z nas zdaje sobie sprawę z jego powagi. Pożywienie zawiera składniki, które mogą działać korzystnie lub negatywnie na organizm. Badania pokazują, że jeżeli odżywiasz się właściwie, Twoje ciało, umysł i duch podziękują Ci za to działając prawidłowo.
Etymologia słowa dieta
Znana w języku polskim dieta ma swoje korzenie bardzo głęboko, bo wywodzi się z greckiego δίαιτα (diaita). Początkowo miała znaczenie o wiele szersze odnoszące się do stylu życia, sposobu myślenia – nie zaś wyłącznie stylu odżywiania. Z greki przeszło słowo do łaciny diaeta, podążyło jeszcze w średniowieczu do języka starofrancuskiego diete. Stamtąd zaś rozprzestrzeniło się na Europę.
Sposób życia czy ograniczenia?
Jak widać słowo dieta kiedyś stanowiło raczej określenie sposobu bycia niż restrykcji żywieniowej, które przyjęło w dniu dzisiejszym. Obecnie w języki polskim dieta definiowana jest jako (Kopaliński): sposób odżywiania (się) ograniczony jakościowo i ilościowo, przeważnie zalecony jako kuracja. Takie znaczenie pojawiło się jednak niedawno. Samo powiązanie diety z jakimś ograniczeniem, restrykcją zaczęło być widoczne w języku dopiero w XIV-XV wieku.
Proponowane przez na plany żywieniowe mają na celu wspomaganie różnych schorzeń fizycznych i emocjonalnych, oraz zostały podzielone według różnych schorzeń.
Kilka przykładowych planów żywieniowych, które oferujemy:
Zielony plan żywieniowy to dieta oczyszczająca organizm z toksyn. Zielone warzywa, owoce i zioła, na których jest oparta dieta, są źródłem chlorofilu, który reguluje proces detoksykacji organizmu. Ponadto reguluje metabolizm, dlatego “skutkiem ubocznym” stosowania diety zielonej jest spadek wagi.
Czerwony plan żywieniowy (przeciwzapalny) Dietę przeciwzapalną zaleca się każdemu, u kogo w organizmie wykryto stan zapalny lub osobom zdrowym w celach profilaktycznych. Stosowanie diety przeciwzapalnej zaleca się przede wszystkim osobom, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów, Hashimoto, endometriozę, łuszczycę czy otyłość. Pozytywne efekty ze stosowania tego typu diety zaobserwowano również w przypadku niektórych nowotworów, chorób autoimmunologicznych, przy Alzheimerze czy depresji.
Różowy plan żywieniowy dla przyszłych mam. Spożycie warzyw i owoców jest niezwykle ważne, zarówno ich ilość jak również jakość, najbezpieczniejszym wyborem będą warzywa i owoce ekologiczne. Dostarczają one niezbędnych witamin oraz błonnika. W pierwszym trymestrze ciąży nie zmieniamy swojego zapotrzebowania energetycznego. W drugim zwiększamy o 360 kcal na dobę w stosunku do indywidulanego zapotrzebowania, a w trzecim trymestrze o 475 kcal. Należy pamiętać, iż zwiększenie kaloryczności nie oznacza podbicie ilości kalorii na przykład zjedzonym pączkiem. Jakość potraw jest najważniejsza! Jemy dla dwojga, a nie za dwoje.
Tęczowy plan żywieniowy: dla osób zmagających się z utratą bliskich osób i zwierząt.
Inne przykładowe rodzaje oferowanych przez nas planów żywieniowych:
Wegańskie plany żywieniowe: