„Jesteś tym, co jesz.”- Hipokrates.

Każdy na pewno słyszał to powiedzenie Ale tak naprawdę niewielu z nas zdaje sobie sprawę z jego powagi. Pożywienie zawiera składniki, które mogą działać korzystnie lub negatywnie na organizm. Badania pokazują, że jeżeli odżywiasz się właściwie, Twoje ciało, umysł i duch podziękują Ci za to działając prawidłowo.

Etymologia słowa dieta

Znana w języku polskim dieta ma swoje korzenie bardzo głęboko, bo wywodzi się z greckiego δίαιτα (diaita). Początkowo miała znaczenie o wiele szersze odnoszące się do stylu życia, sposobu myślenia – nie zaś wyłącznie stylu odżywiania. Z greki przeszło słowo do łaciny diaeta, podążyło jeszcze w średniowieczu do języka starofrancuskiego diete. Stamtąd zaś rozprzestrzeniło się na Europę.

Sposób życia czy ograniczenia?

Jak widać słowo dieta kiedyś stanowiło raczej określenie sposobu bycia niż restrykcji żywieniowej, które przyjęło w dniu dzisiejszym. Obecnie w języki polskim dieta definiowana jest jako (Kopaliński): sposób odżywiania (się) ograniczony jakościowo i ilościowo, przeważnie zalecony jako kuracja. Takie znaczenie pojawiło się jednak niedawno. Samo powiązanie diety z jakimś ograniczeniem, restrykcją zaczęło być widoczne w języku dopiero w XIV-XV wieku.

Proponowane przez na plany żywieniowe mają na celu wspomaganie różnych schorzeń fizycznych i emocjonalnych, oraz zostały podzielone według różnych schorzeń.

Kilka przykładowych planów żywieniowych, które oferujemy:

 • Zielony plan żywieniowy to dieta oczyszczająca organizm z toksyn. Zielone warzywa, owoce i zioła, na których jest oparta dieta, są źródłem chlorofilu, który reguluje proces detoksykacji organizmu. Ponadto reguluje metabolizm, dlatego “skutkiem ubocznym” stosowania diety zielonej jest spadek wagi.

 • Czerwony plan żywieniowy (przeciwzapalny) Dietę przeciwzapalną zaleca się każdemu, u kogo w organizmie wykryto stan zapalny lub osobom zdrowym w celach profilaktycznych. Stosowanie diety przeciwzapalnej zaleca się przede wszystkim osobom, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów, Hashimoto, endometriozę, łuszczycę czy otyłość. Pozytywne efekty ze stosowania tego typu diety zaobserwowano również w przypadku niektórych nowotworów, chorób autoimmunologicznych, przy Alzheimerze czy depresji.

 • Różowy plan żywieniowy dla przyszłych mam. Spożycie warzyw i owoców jest niezwykle ważne, zarówno ich ilość jak również jakość, najbezpieczniejszym wyborem będą warzywa i owoce ekologiczne. Dostarczają one niezbędnych witamin oraz błonnika. W pierwszym trymestrze ciąży nie zmieniamy swojego zapotrzebowania energetycznego. W drugim zwiększamy o 360 kcal na dobę w stosunku do indywidulanego zapotrzebowania, a w trzecim trymestrze o 475 kcal. Należy pamiętać, iż zwiększenie kaloryczności nie oznacza podbicie ilości kalorii na przykład zjedzonym pączkiem. Jakość potraw jest najważniejsza! Jemy dla dwojga, a nie za dwoje.

 • Tęczowy plan żywieniowy: dla osób zmagających się z utratą bliskich osób i zwierząt.

Inne przykładowe rodzaje oferowanych przez nas planów żywieniowych:

 • plan żywieniowy wspomagający w przypadku bezżenności i zaburzeń snu
 • plan żywieniowy podczas menopauzy
 • antystresowy plan żywieniowy redukujący poziom stresu przy pomocy spożywanej przez nas żywności
 • plan żywieniowy dla, tak zwanych „pracoholików”
 • plan żywieniowy Mind, specjalnie opracowany sposób żywienia, który pozwala zachować zdrowie, sprawność i bystrość umysłu przez jak najdłuższy czas, spowolnić starzenie się mózgu i zapobiegać chorobie Alzheimera. Dzięki zastosowaniu diety MIND można spowolnić starzenie się mózgu nawet o 7,5 lat!

Wegańskie plany żywieniowe:

 • podstawowy plan żywieniowy
 • łatwostrawny plan żywieniowy
 • plan żywieniowy wysokobiałkowy
 • plan żywieniowy niskobiałkowy
 • bezglutenowy plan żywieniowy